Przemek Wierzchowski

Fot: Piotr Dzięciołowski
     Z wykształcenia pedagog, z zawodu i pasji – fotoreporter. Z fotografią związany jest zawodowo od 1983 r. Pracował m.in. dla Polskiej Agencji Prasowej, Życia Warszawy, Gazety Wyborczej, Agencji REPORTER. Jego zdjęcia ukazują się od lat w prasie codziennej, w magazynach i czasopismach, jak i w w albumach fotograficznych. Przez wiele lat pracował jako fotograf sportowy, dokumentując m.in. Igrzyska Olimpijskie w Sydney i w Atenach, paraolimpiadę w Londynie  i wiele innych światowych i europejskich imprez sportowych. Nie stronił też nigdy od zmagań naszych rodzimych zawodników w takich dyscyplinach jak choćby piłka nożna.
     Od dawna fascynuje go również fotografia społeczna. Potrafi bez oporów podchodzić do nieznajomych,  budzi w nich zaufanie, toteż bez trudu udaje mu się fotografować ludzi w spontaniczny, niewymuszony sposób. Błyskawicznie nawiązuje relacje, przełamuje lody,  w parę sekund potrafi zrobić znakomite portrety. Znajomi twierdzą, że nosi czapkę niewidkę 🙂
   Ostatnio lubuje się w fotografii urbeksowej i street-photo, przemierza kilometry z aparatem w poszukiwaniu ciekawych miejsc i ludzi. Ma swój wypracowany styl, coraz częściej wraca do czarno-białych obrazów, które zamieszcza chętnie w mediach społecznościowych. Często trafiają też do książek i na wystawy fotograficzne, jak choćby  „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.” w Muzeum Warszawy, czy wystawa „Solidarni” o pomocy uchodźcom z Ukrainy.
Jest doświadczonym pedagogiem i dydaktykiem. Prowadził m.in. zajęcia z fotografii w Pałacu Młodzieży w PKiN w Warszawie, warsztaty fotografii sportowej w Akademii Nikona, ale najdłużej pracuje w firmie TAIDA, gdzie po kilku latach przerwy, wrócił do współpracy przy organizacji i prowadzeniu plenerów i warsztatów fotograficznych. Pracował też w swojej karierze w ośrodkach pomocowych dla dorosłych, jak i dla młodzieży. Próbował też swych sił jako aktor w popularnych serialach filmowych. Mimo upływu lat, wciąż jest wielkim entuzjastą fotografii i nie przestaje zaskakiwać swoim zapałem, młodzieńczym stylem bycia i działania. Niedawno założył grupę na FB Toruń dawny i dzisiejszy na fotografiach, która zrzesza już ponad 30 tys. aktywnych członków.
   Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz do Związku Polskich Artystów Fotografików.  Jest laureatem nagród, m.in. BZWBK Press Foto, Polskiej Fotografii Prasowej, Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic, czy Konkursu Fotografii Profesjonalnej FUJIFILM, a wspólnie z byłą żoną, z którą tworzą od lat projekt fotograficzny „Małżeństwo w ruinie” – również nagród w konkursach międzynarodowych (IPA, TIFA).  Jego prace fotograficzne można oglądać na stronach:

Fot. Taida Tarabuła