Warsztaty z Fotoedycji

Fotoedycja? Co to takiego? To sztuka wyboru i układania fotografii, szczególnie ważna dziś, gdy toniemy w nadmiarze zdjęć – zarówno własnych, jak i cudzych.

Będziecie się uczyć, jak wybierać fotografie i układać je w całe opowieści, czym się kierować, by nasz przekaz był ciekawy, zaskakujący, a przede wszystkim spójny… Dowiecie się też, jak budować i porządkować swoje pęczniejące archiwa, by dało się nad nimi zapanować…

Warsztaty poprowadzą fotoedytorzy, a zarazem członkowie znakomitej agencji NAPO Images, Ewa Meissner i Maciek Jeziorek. To jedyna taka okazja. Serdecznie zapraszamy!

Do kogo kierujemy warsztat?

Warsztaty przeznaczone są zarówno dla fotografów jak  i wszelkich amatorów fotografii,  którzy pragną  rozwijać twórczą umiejętność opowiadania historii za pomocą zdjęć ułożonych w cykle (serie, zestawy). Jeśli chcesz zbudować ciekawą wystawę, fotoreportaż na konkurs fotograficzny, autorską stronę www, wydać zin lub książkę, czy choćby opowiedzieć przyjaciołom o swojej podróży po świecie, czy podróży do swojego wnętrza, te warsztaty są właśnie dla Ciebie!

Fotografia jest językiem wizualnym, którego możemy używać, by opowiadać nim różne historie… O otaczającym świecie, różnych miejscach, kulturach, wojnach, o sobie, o życiu, samotności, czy uczuciach…. Gdyby każde zdjęcie potraktować jak pojedyncze słowo, ich zbiory staną się  całymi zdaniami. Jest tak wtedy, gdy te pojedyncze „słowa” – zdjęcia  uporządkujemy w pewien specjalny sposób, by wybrzmiał przekaz naszej opowieści. Dziś nastała epoka, w której już nie jedno zdjęcie, a cały ich zbiór staje się obowiązkową formą wypowiedzi fotografa, który chce być dostrzeżony w świecie.  

Warsztaty w prezencie?

Jeśli chcesz sprawić komuś prezent i wykupić voucher na te warsztaty, zajrzyj TUTAJ

UWAGA:

Przed przyjazdem na  warsztaty każdy z uczestników przygotuje jeden, max dwa komplety materiałów, każdy z nich powinien zawierać do 50 zdjęć, (ale nie mniej niż 30).  Zdjęcia muszą być zapisane w formacie JPG i mieć ok. 2000 pikseli na dłuższym boku (zdjęcia będą drukowane podczas warsztatów). Praktyczna część warsztatów będzie polegała na edytowaniu przywiezionych materiałów.

Na ok. 2 tygodnie przed rozpoczęciem warsztatów, każdego uczestnika poprosimy o przesłanie linków do swoich stron internetowych, o ile takie prowadzi (FB, Instagram, strony autorskie, portfolia na portalach fotograficznych, itp.) tak, aby prowadzący mogli zapoznać się ze specyfiką działań fotograficznych uczestników.

Podczas zajęć będziemy zgłębiać następujące obszary:

 • Jak w krytyczny sposób przyjrzeć się swoim pracom fotograficznym
 • Czym się kierować podczas selekcji zdjęć
 • Jak planować realizację projektu, by później mieć ułatwioną edycję materiału
 • Jak ustrzec się najczęstszych błędów podczas wyboru swoich zdjęć
 • Jak budować cykle fotograficzne do wykorzystania w rozmaitych publikacjach (tak drukowanych jak internetowych)

Prowadzenie:

Maciej Jeziorek

 

Fotograf dokumentalista, twórca książek fotograficznych, rocznik 73.  Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, a także członek i współzałożyciel agencji Napo Images, która specjalizuje się w fotografii dokumentalnej. Trzykrotny stypendysta Min. Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2021 zrealizował projekt „Mox, Longe, Tarde” w ramach Kolekcji Wrzesińskiej. W latach 2016 -2020 szef działu foto i redaktor serwisu w FORUM Polskiej Agencji Fotografów. Realizował projekty dokumentalne i zlecenia w Polsce, Indiach, Rosji, Rumunii, Bułgarii, Turcji, Niemczech, Belgii i na Ukrainie. Pracował jako fotoreporter w redakcjach „Tygodnik Solidarność”, „Życie Warszawy”,  „Życie” i „Polska the Times”. Ostatnio ukazał się wspaniały wywiad z Maćkiem na portalu fotopolis.pl. Zachęcamy do przeczytania.

www.napoimages.com

Ewa Meissner

 

Fotografka, dokumentalistka, fotoedytorka i kuratorka rocznik 71.  Członkini i współzałożycielka agencji Napo Images. 

W latach 2000-2005 studiowała dziennikarstwo na Wydziale Politologii Collegium Civitas w Warszawie. Od 2010 roku współpracuje z Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego prowadząc zajęcia z fotografii prasowej, historii fotografii mody i historii fotografii japońskiej. Fotoedytorka książek fotograficznych, m.in. „Echo” Maksymiliana Rigamontiego, „Stos” Maksymiliana Rigamontiego, „Message” Macieja Jeziorka, „Two tailed dog” Michała Adamskiego, „Stigmy” Adama Lacha,  „NYC #02” Wojciecha Wieteski, „Some Things are Quieter Then Others” Jacka Foty.

ewameissner.com

 Termin: 

20-21. maja, 2023

Kwestie organizacyjne:

 • zajęcia odbywają się przez dwa dni w godzinach 9.00-18.00 z godzinną przerwą na lunch
 • miejsce: pracownia przy ul. Koziej 3/5 w Warszawie, zobacz szczegóły dojazdu
 • liczba uczestników:  min 8 – max 12
 • Podczas warsztatów w pracowni kawa i herbata oraz przekąski gratis!

Przybliżony program zajęć:

Każdy dzień rozpocznie część teoretyczna (ok. 1,5h), po której nastąpią  zajęcia praktyczne:

Część teoretyczna obejmuje następujące zagadnienia:

 • Jak organizować archiwum fotograficzne, by dało się z nim wygodnie pracować,
 • Podstawy fotoedycji, czyli jak wybierać i układać fotografie, a jak unikać błędów
 • Jak czytać fotografie w kontekście pojedynczego zdjęcia lub sekwencji zdjęć (portfolio, reportaż, photo story,  projekt długoterminowy)
 • Sposoby redagowania  nowoczesnych form wypowiedzi i publikacji fotograficznych,
 • Różne formy narracji w publikacjach drukowanych i internetowych – od klasycznego fotoreportażu, przez internetowe galerie zdjęć, portale fotograficzne, po ziny i książki
 • Różne strategie realizacji i edycji zdjęć do różnych celów
 • Różne modele współpracy fotografa z fotoedytorem

Część praktyczna

Zajęcia praktyczne będą się odbywały w dwóch 4-6 osobowych grupach, które będą pracowały nad materiałami zdjęciowymi przywiezionymi przez uczestników. Zdjęcia będą drukowane na zwykłych drukarkach B&W, by łatwiej dało się pracować nad edytowanym materiałem

Inwestycja:

1200 zł,  a dla uczestników naszych wcześniejszych imprez zniżka 100 zł

Rezerwacja miejsc:

Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego na dole strony.

Miejsce na warsztacie rezerwuje wpłata zaliczki w wysokości 500,00 zł na konto PKO BP Nr 74 1020 1169 0000 8202 0122 7156 , najpóźniej tydzień po zgłoszeniu. Pozostałą część kwoty można wpłacić przelewem lub gotówką najpóźniej w pierwszym dniu warsztatuW przypadku rezygnacji z udziału w warsztacie na 10 dni przed jego rozpoczęciem nie zwracamy zaliczki. W treści przelewu wpisz „Fotoedycja”  oraz podaj imię i nazwisko uczestnika. 

Po zakończeniu warsztatu uczestnicy otrzymują:

 • skrypt z najważniejszymi tezami wykładów oraz z linkami do materiałów prezentowanych podczas zajęć
 • pamiątkowy dyplom w postaci pliku cyfrowego do ewentualnego wydruku
 • roczny bon zniżkowy 15% do Relax-Foto na wszystkie usługi fotograficzne
 • zniżki na inne szkolenia fotograficzne realizowane w firmie TAIDA

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian programu i do odwołania warsztatu. W przypadku odwołania warsztatu zwracamy uczestnikom wpłacone pieniądze. Zajęcia odbędą się, jeśli zbierze się grupa min. 8 osób. Uczestnictwo w warsztatach, plenerach i kursach jest jednoznaczne ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych uczestników (w celu ich organizacji), a także na nieodpłatną publikację wybranych fotografii uczestników powstałych podczas warsztatów, plenerów i kursów na stronach internetowych oraz materiałach reklamujących TAIDA, Taida Tarabuła.

Telefon+48 691-945- 610 Bardzo proszę wybierać nr z prefiksem!!!! Nie zawsze jestem w Polsce…
E-mail: foto@taida.pl

Zapisz się