Fotoedycja? Co to takiego? To sztuka wyboru i układania fotografii, szczególnie ważna dziś, gdy toniemy w nadmiarze zdjęć – zarówno własnych, jak i cudzych.
Będziecie się uczyć, jak wybierać fotografie i układać je w całe opowieści, czym się kierować, by nasz przekaz był ciekawy, zaskakujący, a przede wszystkim spójny… Dowiecie się też, jak budować i porządkować swoje pęczniejące archiwa, by dało się nad nimi zapanować…
Warsztaty poprowadzą fotoedytorzy, a zarazem członkowie znakomitej agencji NAPO Images, Ewa Meissner i Maciek Jeziorek. To jedyna taka okazja. Serdecznie zapraszamy!
Do kogo kierujemy warsztat?
Warsztaty przeznaczone są zarówno dla fotografów jak i wszelkich amatorów fotografii, którzy pragną rozwijać twórczą umiejętność opowiadania historii za pomocą zdjęć ułożonych w cykle (serie, zestawy). Jeśli chcesz zbudować ciekawą wystawę, fotoreportaż na konkurs fotograficzny, autorską stronę www, wydać zin lub książkę, czy choćby opowiedzieć przyjaciołom o swojej podróży po świecie, czy podróży do swojego wnętrza, te warsztaty są właśnie dla Ciebie!
Fotografia jest językiem wizualnym, którego możemy używać, by opowiadać nim różne historie… O otaczającym świecie, różnych miejscach, kulturach, wojnach, o sobie, o życiu, samotności, czy uczuciach…. Gdyby każde zdjęcie potraktować jak pojedyncze słowo, ich zbiory staną się całymi zdaniami. Jest tak wtedy, gdy te pojedyncze „słowa” – zdjęcia uporządkujemy w pewien specjalny sposób, by wybrzmiał przekaz naszej opowieści. Dziś nastała epoka, w której już nie jedno zdjęcie, a cały ich zbiór staje się obowiązkową formą wypowiedzi fotografa, który chce być dostrzeżony w świecie.
Warsztaty w prezencie?
Jeśli chcesz sprawić komuś prezent i wykupić voucher na te warsztaty, zajrzyj TUTAJ
UWAGA:
Przed przyjazdem na warsztaty każdy z uczestników przygotuje jeden, max dwa komplety materiałów, każdy z nich powinien zawierać do 50 zdjęć, (ale nie mniej niż 30). Zdjęcia muszą być zapisane w formacie JPG i mieć ok. 2000 pikseli na dłuższym boku (zdjęcia będą drukowane podczas warsztatów). Praktyczna część warsztatów będzie polegała na edytowaniu przywiezionych materiałów.
Na ok. 2 tygodnie przed rozpoczęciem warsztatów, każdego uczestnika poprosimy o przesłanie linków do swoich stron internetowych, o ile takie prowadzi (FB, Instagram, strony autorskie, portfolia na portalach fotograficznych, itp.) tak, aby prowadzący mogli zapoznać się ze specyfiką działań fotograficznych uczestników.
Podczas zajęć będziemy zgłębiać następujące obszary:
- Jak w krytyczny sposób przyjrzeć się swoim pracom fotograficznym
- Czym się kierować podczas selekcji zdjęć
- Jak planować realizację projektu, by później mieć ułatwioną edycję materiału
- Jak ustrzec się najczęstszych błędów podczas wyboru swoich zdjęć
- Jak budować cykle fotograficzne do wykorzystania w rozmaitych publikacjach (tak drukowanych jak internetowych)
Prowadzenie:
Maciej Jeziorek
Fotograf dokumentalista, twórca książek fotograficznych, rocznik 73. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, a także członek i współzałożyciel agencji Napo Images, która specjalizuje się w fotografii dokumentalnej. Trzykrotny stypendysta Min. Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2021 zrealizował projekt „Mox, Longe, Tarde” w ramach Kolekcji Wrzesińskiej. W latach 2016 -2020 szef działu foto i redaktor serwisu w FORUM Polskiej Agencji Fotografów. Realizował projekty dokumentalne i zlecenia w Polsce, Indiach, Rosji, Rumunii, Bułgarii, Turcji, Niemczech, Belgii i na Ukrainie. Pracował jako fotoreporter w redakcjach „Tygodnik Solidarność”, „Życie Warszawy”, „Życie” i „Polska the Times”. Ostatnio ukazał się wspaniały wywiad z Maćkiem na portalu fotopolis.pl. Zachęcamy do przeczytania.
Ewa Meissner
Fotografka, dokumentalistka, fotoedytorka i kuratorka rocznik 71. Członkini i współzałożycielka agencji Napo Images.
W latach 2000-2005 studiowała dziennikarstwo na Wydziale Politologii Collegium Civitas w Warszawie. Od 2010 roku współpracuje z Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego prowadząc zajęcia z fotografii prasowej, historii fotografii mody i historii fotografii japońskiej. Fotoedytorka książek fotograficznych, m.in. „Echo” Maksymiliana Rigamontiego, „Stos” Maksymiliana Rigamontiego, „Message” Macieja Jeziorka, „Two tailed dog” Michała Adamskiego, „Stigmy” Adama Lacha, „NYC #02” Wojciecha Wieteski, „Some Things are Quieter Then Others” Jacka Foty.
ewameissner.com
Termin:
20-21. maja, 2023
Kwestie organizacyjne:
- zajęcia odbywają się przez dwa dni w godzinach 9.00-18.00 z godzinną przerwą na lunch
- miejsce: pracownia przy ul. Koziej 3/5 w Warszawie, zobacz szczegóły dojazdu
- liczba uczestników: min 8 – max 12
- Podczas warsztatów w pracowni kawa i herbata oraz przekąski gratis!
Przybliżony program zajęć:
Każdy dzień rozpocznie część teoretyczna (ok. 1,5h), po której nastąpią zajęcia praktyczne:
Część teoretyczna obejmuje następujące zagadnienia:
- Jak organizować archiwum fotograficzne, by dało się z nim wygodnie pracować,
- Podstawy fotoedycji, czyli jak wybierać i układać fotografie, a jak unikać błędów
- Jak czytać fotografie w kontekście pojedynczego zdjęcia lub sekwencji zdjęć (portfolio, reportaż, photo story, projekt długoterminowy)
- Sposoby redagowania nowoczesnych form wypowiedzi i publikacji fotograficznych,
- Różne formy narracji w publikacjach drukowanych i internetowych – od klasycznego fotoreportażu, przez internetowe galerie zdjęć, portale fotograficzne, po ziny i książki
- Różne strategie realizacji i edycji zdjęć do różnych celów
- Różne modele współpracy fotografa z fotoedytorem
Część praktyczna
Zajęcia praktyczne będą się odbywały w dwóch 4-6 osobowych grupach, które będą pracowały nad materiałami zdjęciowymi przywiezionymi przez uczestników. Zdjęcia będą drukowane na zwykłych drukarkach B&W, by łatwiej dało się pracować nad edytowanym materiałem
Inwestycja:
1200 zł, a dla uczestników naszych wcześniejszych imprez zniżka 100 zł
Rezerwacja miejsc:
Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego na dole strony.
Miejsce na warsztacie rezerwuje wpłata zaliczki w wysokości 500,00 zł na konto PKO BP Nr 74 1020 1169 0000 8202 0122 7156 , najpóźniej tydzień po zgłoszeniu. Pozostałą część kwoty można wpłacić przelewem lub gotówką najpóźniej w pierwszym dniu warsztatu. W przypadku rezygnacji z udziału w warsztacie na 10 dni przed jego rozpoczęciem nie zwracamy zaliczki. W treści przelewu wpisz „Fotoedycja” oraz podaj imię i nazwisko uczestnika.
Po zakończeniu warsztatu uczestnicy otrzymują:
- skrypt z najważniejszymi tezami wykładów oraz z linkami do materiałów prezentowanych podczas zajęć
- pamiątkowy dyplom w postaci pliku cyfrowego do ewentualnego wydruku
- roczny bon zniżkowy 15% do Relax-Foto na wszystkie usługi fotograficzne
- zniżki na inne szkolenia fotograficzne realizowane w firmie TAIDA
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian programu i do odwołania warsztatu. W przypadku odwołania warsztatu zwracamy uczestnikom wpłacone pieniądze. Zajęcia odbędą się, jeśli zbierze się grupa min. 8 osób. Uczestnictwo w warsztatach, plenerach i kursach jest jednoznaczne ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych uczestników (w celu ich organizacji), a także na nieodpłatną publikację wybranych fotografii uczestników powstałych podczas warsztatów, plenerów i kursów na stronach internetowych oraz materiałach reklamujących TAIDA, Taida Tarabuła.
Telefon: +48 691-945- 610 Bardzo proszę wybierać nr z prefiksem!!!! Nie zawsze jestem w Polsce…
E-mail: foto@taida.pl