Fotografia reporterska, dokumentalna i uliczna 2023

Zapraszamy Was na kolejny warsztat fotografii reporterskiej. Poznacie tajniki pracy fotoreportera, dowiecie się jak podchodzić z aparatem do ludzi, jakim sprzętem pracować i co jest najważniejsze w tym rodzaju fotografii, jak edytować zdjęcia, by mówiły dokładnie to, o czym chcemy opowiedzieć. Naszymi gośćmi, a Waszymi mentorami będzie trzech muszkieterów fotografii – każdy z innej generacji: Przemek Wierzchowski,  Filip Błażejowski i Michał Dyjuk. Serdecznie zapraszamy 🙂

Do kogo kierujemy warsztat?

Do wszystkich fotografujących, którzy posiadają choć podstawowe umiejętności obsługi swojego aparatu. Szczególnie polecamy ten warsztat osobom, które swoje poszukiwania twórcze skupiają wokół fotografii reporterskiej, street photo, dokumentu, fotoreportażu.

UWAGA: przed rozpoczęciem warsztatów bardzo prosimy o przesłanie ok. 10-15 Waszych wybranych prac na foto@taida.pl. Mogą to być zdjęcia pojedyncze lub cykle/fotoreportaże. Chcemy wcześniej zapoznać się z Waszymi zdjęciami i ulubionymi tematami. Bardzo miło widziane będzie przesłanie linków do Waszych stron, gdzie zamieszczacie swoje zdjęcia www/Insta/FB

Prowadzenie:

Przemek Wierzchowski

Fotoreporter od 1983 r. Mimo zaawansowanej peselozy wciąż młody duchem. Od lat fascynuje go fotografia społeczna, ale i sportowa, ostatnio zaś coraz częściej street-photo i urbex. Pracował m.in. dla Polskiej Agencji Prasowej, Media-Sportu, Życia Warszawy, Fotorzepy, Gazety Wyborczej, Agencji Reporter.  Dokumentował m.in. Igrzyska Olimpijskie w Sydney i w Atenach, paraolimpiadę w Londynie  i wiele innych światowych i europejskich imprez sportowych. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Międzynarodowego Klubu Dziennikarzy Sportowych oraz do Związku Polskich Artystów Fotografików.  Zdobywca nagród, m.in. BZWBK Press Foto, Polskiej Fotografii Prasowej, Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic, czy Konkursu Fotografii Profesjonalnej FUJIFILM, a wspólnie z byłą żoną, z którą tworzą od lat projekt fotograficzny „Małżeństwo w ruinie” – również nagród międzynarodowych (IPA, TIFA).  Ma ogromną umiejętność podchodzenia do ludzi i zdobywania ich zaufania, co bardzo pomaga mu w fotograficznej pracy. Naucza bezstresowo, najchętniej w ulicznej rzeczywistości, zamiast w sali wykładowej. Zawsze chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, a jako absolwent studiów pedagogicznych cechuje go otwartość i wielki dar komunikowania się z ludźmi, niezależnie od ich wieku, charakteru, czy statusu.

Filip Błażejowski

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa UW i Dyplomacji Kulturalnej w Collegium Civitas. Fotoreporter i portrecista, pasjonat jazzu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.  Związany jest z Polską Agencją Fotografów FORUM. Jego zdjęcia ukazywały się we wszystkich najważniejszych tytułach prasowych w kraju m.in: Newsweek, Polityka, Wprost, Forbes, Rzeczpospolita, Puls Biznesu, Tygodnik Powszechny, Tygodnik Solidarność.  Publikuje od lat w Jazz Forum – The European Jazz Magazine.  Współpracuje przy realizacji okładek i zdjęć do płyt z kultowej serii „Polish Jazz”. Laureat nagród i finalista BZWBK Press Foto, Stowarzyszenia Fotoreporterów, Grand Press Photo i World Jazz Photo. Cechuje go duża dawka czarnego zwykle humoru, niezwykła inteligencja i duża odpowiedzialność. Potrafi barwnie opowiadać o swoich doświadczeniach fotograficznych, jest prawdziwym warsztatowcem – praktykiem.

Michał Dyjuk

Rocznik 90., fotoreporter oraz fotograf dokumentalny, od 13 lat związany z agencjami i redakcjami w Polsce i za granicą. Obecnie współpracownik agencji The Associated Press. Sześciokrotny laureat w konkursie Grand Press Photo, jego zdjęcia były prezentowane m.in. na Visa pour l’image w Perpignan i Lumix Festival for Young Photojournalism w Hanowerze. Uczestnik programów mentorskich Agencji VII oraz Sputnik Photos. Stypendysta Ministerstwa Kultury w 2021 r. Ulubione hasło dotyczące fotografii: wiedzieć, to widzieć…  Im więcej wiesz, tym lepiej fotografujesz.  Dlatego też podczas warsztatów chciałby się skupić raczej na pracy „od kuchni”, która zaczyna się dużo wcześniej, a kończy dużo później niż samo wykonywanie zdjęć. Będzie sporo porad praktycznych, również technicznych, ale też próby ukierunkowania uczestników na obmyślania konkretnej pracy  pod różnymi względami.

Kwestie organizacyjne:

 • zajęcia odbywają się w godzinach 18.00-21.00, w sumie 7 spotkań, 20 godzin zegarowych
 • miejsce: pracownia przy ul. Koziej 3/5 w Warszawie, zobacz szczegóły dojazdu
 • liczba uczestników: 5-10 osób (max 12)
 • Podczas warsztatów w pracowni kawa i herbata oraz przekąski gratis!

Termin: 

 • 5-7. września, 2023 (I część)
 • 27-29. września, 2023 (II część)
 • 2. października, 2023 (podsumowanie online)

Szczegółowy harmonogram warsztatu:

I część: 

Każdy prowadzący przedstawia różne aspekty swojej pracy fotograficznej, dzieli się swoimi doświadczeniami, dyskutuje z uczestnikami, a pod koniec spotkania zadaje „pracę domową” do wykonania w paru następnych tygodniach

 • 05.09  godz. 18.00-21.00 – spotkanie z  Przemkiem Wierzchowskim
 • 06.09,  godz. 18.00-21.00 – spotkanie z Michałem Dyjukiem
 • 07.09,  godz. 18.00-21.00 – spotkanie  z Filipem Błażejowskim

II część:

Analiza wykonanych zadań fotograficznych, dyskusja nad  praktycznymi problemami podczas realizacji tematów, edycja materiałów

 • 27.09  godz. 18.00-21.00 – spotkanie z  Przemkiem Wierzchowskim
 • 28.09,  godz. 18.00-21.00 – spotkanie z Michałem Dyjukiem
 • 29.09,  godz. 18.00-21.00 – spotkanie z Filipem Błażejowskim

Podsumowanie online:

 • 2.10. godz. 18.30-20.00 spotkanie w gronie wszystkich uczestników i prowadzących,  podsumowanie warsztatów, pokaz końcowych projektów i wybór najlepszych prac – (będą nagrody)  🙂
 • Pomiędzy I a II częścią mają Państwo niemal 3 tygodnie czasu na realizację  zadanych projektów.

Inwestycja:

 1. 1500 zł – za całość warsztatów
 2. 1200 zł – przy wyborze dwóch prowadzących
 3. 700 zł – przy wyborze jednego prowadzącego

Zapisz się:

*Nie musisz kupować warsztatów w wersji pełnej (trzech prowadzących). Możesz wybrać wariant z dwoma, lub nawet z jednym (wskazanym przez Ciebie) prowadzącym.

Miejsce na warsztacie rezerwuje wpłata zaliczki w wysokości 500,00 zł na konto PKO BP Nr 74 1020 1169 0000 8202 0122 7156 , najpóźniej tydzień po zgłoszeniu. Pozostałą część kwoty można wpłacić przelewem lub gotówką najpóźniej w pierwszym dniu warsztatuW przypadku rezygnacji z udziału w warsztacie na 7 dni przed jego rozpoczęciem nie zwracamy zaliczki. W treści przelewu wpisz „fotografia reporterska”. Jeśli kupujesz warsztaty jako prezent, koniecznie wpisz w treści przelewu imię i nazwisko osoby obdarowanej!  

Po zakończeniu warsztatu uczestnicy otrzymują:

 • pamiątkowy dyplom w postaci pliku cyfrowego
 • 15% kartę rabatową na usługi fotograficzne w firmie Foto-Relax i Prolab w Warszawie
 • rabat na wybrane imprezy fotograficzne organizowane przez TAIDA, Taida Tarabuła

Uwagi dodatkowe:

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian programu i do odwołania warsztatu. W przypadku odwołania warsztatu zwracamy uczestnikom wpłacone pieniądze. Zajęcia odbędą się, jeśli zbierze się grupa min. 5 osób.
Uczestnictwo w warsztatach, plenerach i kursach jest jednoznaczne ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych uczestników wyłącznie w celu ich organizacji, a także na nieodpłatną publikację wybranych fotografii uczestników powstałych podczas warsztatów, plenerów i kursów na stronach internetowych oraz materiałach reklamujących TAIDA, Taida Tarabuła.

W razie dodatkowych pytań, proszę o telefon +48 691-945-610 lub e-mail foto@taida.pl

Zapoznaj się z Polityką Prywatności